Boyutlar anlamında küçük, tasarım şirin ve özellikleri bakımdan oldukça iyi bir drone : DJI Spark Drone İncelemesi Biyorumla’da ele alıyoruz.

Djı Spark iki farklı paket seçeneği ile sahip olunabiliyor.Bunlardan ilki sadece içerisinde drone, koruma kabı ve şarj cihazının bulunmakta, “Combo” adı verilen diğer pakette ise Drone, yedek piller, pil şarj cihazı, koruma pervaneleri, taşıma çantası ve kumandasının olduğu bir paket ilede sahip olunabiliyor.

Profesiyonel olarak sürekli kullanma ihtiyacınız var ise biyorumla.com olarak “combo” paket almanızı tavsiye ederiz.

DJI Spark
DJI Spark

Tasarım : 

DJI Spark’ın ebatları ortalama bir avuç içi kadar. Uzunluk olarak iPhone 7 Plus kadar diyebiliriz. Ağırlık olarakta 300gram. ( 300 Gram olması bir çok yönden avantaj sağlamakta. Ülkemizde 500Gramdan ağır cihazlar için Türk Hava Kurumuna kayıt yaptırılması gerekmekte. ). Spark’ın dış yapısı sert plastik ile kaplı ve dokunduğunuzda verdiği hassasiyet gerçekten kaliteyi yansıtmakta. Olası darbelere karşı oldukça sağlam olduğunu düşünüyoruz.  Olası bir kazada sadece pervanelerin hasar alma ihtimali yüksek.

 

spark gövde

Teknik Özellikler 

Cihazın hemen hemen 4/1 Büyüklüğüne sahip olan söküp takılabilen bir pile sahip, 1500mA büyüklüğüne sahip, 16DK uçuş süresine sahip olduğu yazıyor, ancak fabrika verilerine,

Ön tarafında iki eksenli sabitlemeye sahip bir kamera bulunmakta, hem dikey hemde yatay eğilimlerde oldukça profesyonel olduğunu söyleyebiliriz. Bu kamera 12MP çözünürlüğe sahip. 2.6F Diyafram aralığına sahip. Full HD 30FPS videolar, 12MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor.

Kameranın hemen üzerinde siyah bir cam alan bulunuyor. Bu camın arkasında Dronu akıllı yapan özellikler yer almakta. Mesafe ve 3boyutlu algılamaya yarayan sensörler bu alana konumlandırılmış. Bu sayede dronu el hareketleri ile kontrol etmek mümkün. Dron bu sensörler sayesinde çarpışma, çarpma gibi durumların önünede geçebiliyor. Bu sensörlere benzer sensörler dronun alt kısmında da bulunmakta. Bu sensörler sayesinde de drone ineceği yeri algılayarak başarılı bir iniş gerçekleştirebiliyor. Avucunuza dahi inebilmesi bu sensörler sayesinde mümkün.

 

DJI Spark’ı eğer en baz paketiyle beraber satın alırsanız, sadece telefon üzerinden kontrol etmenizi sağlıyor. Combo paket içeriğinde ise bir kontrol kumandası ile beraber gelmekte.  DJI Spark’ı eğer telefon üzerinden kontrol edecekseniz, sadece 100 metreye kadar çekim imkanı sunmakta. Eğer şehir içi kullanım yapacak olursanız bu 100 metre daha da azalmakta. DJI Spark’ı eğer telefondan kontrol etmeniz gerekiyorsa, bunun için DJI’ In bir uygulamasınıda telefonunuza yüklemeniz gerekmekte.

DJI Spark Kumandasız kullanımda 25, 30 KM hız yapabiliyor, Eğer kumanda ile kontrol edecek olursanız bu hız ortalama 50KM’ye kadar ulaşabiliyor.  Kısacası tam performanslı bir kullanım için DJI Spark’ı kumandası ile kontrol etmeniz gerekmekte.

DJI Spark
DJI Spark
DJI Spark
DJI Spark

DJI Spark İçin Bilinmesi Gerekenler : 

Rüzgarlı havalarda denge kontrolünü sağlamak için daha fazla pil harcıyor.

Sensörler açık ve video kaydı gerçekleştiriyorsa pil ömrü daha da kısalıyor.

En az 30 dakikalık bir şarj ile 10 dakika uçabilir.

Yedek Pil Şart 🙂

DJI Spark tam performanslı çalışabilmesi için Kumanda Şart.  Dokunmatik ekranlarda kumanda hissiyatı olmaması durumu zorlaştırabiliyor.

Palm Control sayesinde avuç içiyle DJI Spark’ı kontrol edebiliyorsunuz.

 

Ağustos 2017 İtibariyle Türkiye DJI Spark Satış Fiyatı : 

Baz Paket : 2600TL – 2800TL Arasında değişiyor.

Combo Paket : 3750TL – 4000TL Arasında değişiyor.

 

 

 

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
TolgaZehra D. Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Zehra D.
Ziyaretçi
Zehra D.

Çok keyifli bir yazı olmuş, peki ürün nerde satılıyor nasıl alabiliriz ?

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

hepsiburada.com da bulabilirsiniz bu ürünü